יום שבת, 16 באוגוסט 2014

בדיקות CT - כמה מסוכנת לנו הקרינה ?

"בדיקות CT מרובות בילדים עלולות לשלש את הסיכון לסרטן מוח או לוקמיה" מאת - ד"ר איתי גל: כך עולה ממחקר ענק שכלל עשרות אלפי ילדים. הסיכון: בילדים שעברו שלוש סריקות. עוד נמצא: אלה שעברו חמש סריקות היו בסיכון גבוה פי שלושה ללקות גם בלוקמיה.
החוקרים: הבדיקה חשובה, אך יש לשקול בכובד ראש את ביצועה כך מגלה מחקר שכלל עשרות אלפי מטופלים. המחקר מצטרף למחקרים קודמים שעסקו בסיכון העצום של הקרינה מבדיקת ה-CT והוא פורסם בגליון האחרון של כתב העת היוקרתי Lancet.

במחקר נבדקו נתוניהם של 180 אלף איש הצעירים מגיל 21, שעברו סריקות CT בבתי חולים בבריטניה בין השנים 1975 עד 2002. מאחר שסכנות הקרינה מתפתחות בגוף לאורך זמן, בחנו המומחים את מקרי הסרטן והתמותה עד שנת 2009.מהנתונים עולה כי אלה שעברו שתי הדמיות מוח או יותר באמצעות מכשיר ה-CT לפני גיל 15 היו בסיכון גדול פי שניים ללקות בסרטן מוח בתוך עשור. אלה שעברו חמש עד עשר סריקות CT היו בסיכון פי שלושה ללקות בלוקמיה בתוך עשור מרגע הבדיקה.בתוך עשור: 2% ממקרי הסרטן - בגלל בדיקות CTמכשיר CT פולט קרני X, בדומה לצילומי הרנטגן. אלא שהדמיית CT אחת שוות ערך לקרינה הנפלטת מ-200 עד 500 צילומי רנטגן. עם זאת, הפופולריות של סריקות ה-CT רק הולכת וגואה, בזכות יכולתן ליצור תמונות תלת מימדיות בכל חתך ומישור של הגוף. הרופאים נעזרים במכשיר ה-CT כדי לאבחן פצועים, כאבי בטן, פרכוסים, כאבי ראש, אבנים בכליות, זיהומים מסוכנים ולעתים גם לשלילת אפנדיציטיס.

הקרינה הכללית לה אנו נחשפים הוכפלה מאז שנת 1980,בעיקר בשל סורקי ה -CT. תרומתה של הקרינה ממכשור רפואימגיעה לכמחצית מהקרינה הכללית לה נחשף הציבור, פי שלושה מכפי שהיה בעבר. והמספרים רק הולכים וגואים: בשנה שעברה בוצעו 62 מיליון סריקות CT בארצות הברית, מעל ארבעה מיליון מתוכן בילדים. לשם השוואה בשנת 1980 בוצעו שלוש מיליון הדמיות CT בלבד.מחקרים קודמים כבר הראו כי כשליש מבדיקות ה-CT המבוצעות הן מיותרות. משמעות ממצא זה הוא שכ-20 מיליון מבוגרים וכמיליון ילדים בארצות הברית עוברים בדיקות CT עליהן ניתן היה לוותר, לדעת המומחים, ולהחליפן בהדמיות אחרות כמו אולטרסאונד ו-MRI, שאינן חושפות את המטופלים לקרינה מסוכנת. לדברי מומחים: בתוך כמה עשורים כ-2% מכלל מקרי הסרטן בארצות הברית יגרמו בשל חשיפה לקרינה הנובעת מסריקות ה-CT המבוצעות כיום. לדבריהם יש לשקול היטב את בדיקות ה- CT במיוחד בקרב ילדים, הרגישים במיוחד לקרינה הגבוהה מהמכשיר.יש לשקול בכובד ראש את הצורך בכל בדיקה שכזו...

פורסם: 07.06.12,  באתר-ynet 
לחצו כאן - למקור

האויב המשותף של עם ישראל - מי הוא?

עבודה זרה? ממשלת אויבים? עם ישראל? מאת: אנונימי  כשראיתי את הפוסט של השוטרת  ירדן כהן, ממש הופתעתי לטובה עד שהגיעו המילים האלה: "אלימות...