יום חמישי, 1 בנובמבר 2012

"סנדי" לקחה כ-50 מיליארד דולר

שנת 2012 הגיעה, ומי יודע כמה צדקו הנביאים הפעם? ומי יצליח להיפתח ולשמוע מה הטבע דורש מאיתנו  סנדי - היא אחת הסופות היקרות ביותר בהיסטוריה האמריקנית  שהכתה בחופיה המזרחיים של צפון  אמריקה ומעוררת שוב שאלות גדולות על אסונות טבע, האיזון האקולוגי ותפקיד האדם בטבע. 

 ? האם אנו מבינים את המסרים שמעבירים לנו כוחות הטבע 
   
בית בפייר איילנד, ניו יורק (צילום: רויטרס)בית בפייר איילנד, ניו יורק - צילום: רויטרס
הרוגים: 69 בקריביים, 55 בארה"ב
גודל מרבי: 1,600 קילומטרים ברדיוס
עליית הים המרבית: עד 4.23 מטרים, בניו יורק
מספר המדינות שנפגעו: 17
עוצמת הרוח המרבית: 225 קמ"ש
סבלו מהפסקת חשמל: 8.5 מיליון בשיא
ביטולי טיסות: יותר מ-18,100
כמות גשם: 31.88 ס"מ, באיסטון, מרילנד
כמות שלג: 71 ס"מ, ברדהאוס, מרילנד
אזור הפינוי: 640 קילומטרים של חוף, מאושן סיטי במרילנד ועד לדרתמאות', מסצ'וסטס

.נזק: אובדן רכוש מוערך ב-20 מיליארד דולרים, ויחד עם אובדן ימי העבודה כ-50 מיליארד

 על פי הערכות זו אחת הסופות היקרות בהיסטוריה האמריקנית

הצפה בניו ג'רזי


הסופה שהכתה ב-31.10.2012 בניו ג'רזי וגרמה נזקים כבדים גם בניו יורק ובמדינות נוספות בחוף המזרחי ניתקה כ-5 מיליון בני-אדם ב-11 מדינות מזרם החשמל, והיא צפויה לשבש את חייהם של עשרות מיליונים נוספים. לנוכח מכה כה עוצמתית מצד הטבע, אנו נזכרים מיד בצונמי של 2004, ברעידת האדמה בהאיטי ב-2010 וזו הקרובה יותר בצ'ילה, ועומדים נדהמים, משתהים ופעורי פה מול כוחות הטבע העצומים, חשים קטנים וחסרי אונים. השאלה המתבקשת היא מה גורם לטבע להשתנות בפתאומיות כזו ולהכות בעוצמה כה רבה? האם אכן אנו חסרי אונים? כיצד עלינו לפעול כדי שאסון במימדים כאלו לא יחזור על עצמו?

ד"ר פריטיג'וף כפרה  מסביר כי כדור הארץ כולו הוא מערכת אינטגרלית אחת. הבנת חוקי הטבע חיונית להישרדותנו על פני הפלנטה הכחולה, וחוקים אלו מעידים על עקרונות של תלות הדדיות וקשרי גומלין. הטבע מקיים חיים על ידי יצירה וטיפוח קהילות וקשרים הדדיים. שום אורגניזם בודד לא יכול להתקיים בבידוד בטבע. בעלי חיים תלויים בתהליך הפוטוסינתזה של צמחים לצרכי האנרגיה שלהם; צמחים תלויים בפחמן דו חמצני המיוצר על ידי בעלי חיים, אך גם בחנקן המיוצר על ידי חיידקים בשורשים שלהם, ויחד- צמחים, בעלי החיים ומיקרואורגניזמים – מסדירים את האיזון של כל הביוספרה ושומרים על התנאים המאפשרים חיים.
 ד"ר טד מוסקיון טוען כי כאשר מערכות אקולוגיות נותרות ללא הפרעה מצד האדם, הן מפגינות יכולת מדהימה של ארגון עצמי. במשך מיליארדי שנות התפתחות, צורות חיים ומערכות אקולוגיות על פני כדור הארץ התקיימו באקוספירה יציבה, אך מסתבר שאנו בני האדם מפרים איזון זה וגורמים זעזועים במערכת...

היום כבר ישנו סיכום מדעי רחב הרואה בגזי חממה, שנוצרים כתוצאה מפעילות אנושית, סיבה עיקרית לשינויי האקלים בכדור הארץ. שינויים אלו צפויים להוות סיכונים בריאותיים, חברתיים, דמוגרפיים והכלכליים עבור המין האנושי ברחבי הגלובוס. האם נוכל להתגבר על הבעיות הסביבתיות שצופן לנו העתיד? העתידן ג'ימי קאסיו טוען כי עלינו לבנות חברה אנושית חסינה וגמישה כדי להתמודד עמן. המפתח לחברה כזאת, לדעתו, הוא ללא ספק שיתוף פעולה הרבה יותר הדוק ברמה הגלובלית. שיתוף הידע, הכלים, והאמצעים תוך עזרה ותמיכה הדדית היא הדרך היחידה שלנו להבטיח את הישרדותנו בעידן של זעזועים אקולוגיים.

ג'ימי קאסיו - על כלים לעולם טוב יותר


אף על פי שההבנה המדעית אודות שינויי האקלים התקדמה באופן משמעותי בעשורים האחרונים, עדיין יש לפנינו הרבה שאלות בלתי פתורות. החברה האנושית ניצבת בפני לחץ הולך וגובר להחליט כיצד להגיב נכון לשינוי האקלים ושינויים הגלובליים הקשורים בהם. תכנון והכנה נכונים לקראת מפגעי האקלים  העתידיים מחייבים תשומת לב גלובלית ושיתוף פעולה ללא היסוס. בקהילה המדעית, מומחים מתחומים שונים משלבים ידיים במאמץ משותף כדי לסייע לאנושות. עלינו להעמיק את המגמה הזו גם לתחום הכלכלה, קבלת ההחלטות ובעצם גם לרמה של כל אחד ואחת מאיתנו. אחרי הכל, כולנו בסירה אחת, והמבול בדרך...